Οι καλοκαιρινές συναυλίες ρίχνουν αυλαία και συναυλιακοί χώροι και μουσικές σκηνές ανακοινώνουν τα σχήματα και τα ονόματα που θα φιλοξενήσουν. Ας δούμε πιο αναλυτικά τα μέχρι τώρα προγράμματα που έχουν ανακοινώσει: (Επιμέλεια: Κάλλια Καρυάμη)

  

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

Η περιπλάνηση στα μονοπάτια της τέχνης ξεδιπλώνεται για μια ακόμη χρονιά στους χώρους του Μεγάρου. Αυτή την καλλιτεχνική περίοδο 2017-2018, πάνω από 1.000 καλλιτέχνες από την Ελλάδα και το εξωτερικό έρχονται να προσφέρουν σε μικρούς και μεγάλους την ευκαιρία να αποδράσουν από την καθημερινότητα μέσα από συναυλίες, ειδικά αφιερώματα, παραστάσεις θεάτρου και χορού, αλλά και να αναζητήσουν τη δική τους όαση γνώσης στο Μέγαρο μέσα από εκπαιδευτικά προγράμματα και διαλέξεις.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα:

 

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ

16/9 - La Diva: 40 χρόνια - Αφιέρωμα στη Μαρία Κάλλας

17/9 - Εθνική Όπερα του Πεκίνου

30/9 - Choral Reflections - Παιδικές χορωδίες απ’όλη την Ελλάδα 

 

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

1/10 - J. M. Barrie: Peter Pan

7/10- Μιχάλης Χόιπελ: Αφιέρωσις - Έργα Miklos Rozsa, Bertold Hummel, Krzystof Penderecki, William Walton, Έφης Μαρκουλάκη

7/10 - Vincenzo Bellini: Νόρμα

11/10 - Elsa Dreisig: Άριες και mélodies - Στα 26 της χρόνια, η Γαλλίδα λυρική σοπράνο υπόσχεται μια λαμπρή διεθνή καριέρα στο χώρο της όπερας μετά τη συμμετοχή της στο σημαντικότερο διαγωνισμό λυρικού τραγουδιού στον κόσμο, τον Operalia, όπου κατέκτησε το 1ο Βραβείο το 2016.

12/10 - Stone: Yerma (βασισμένο στο έργο του Lorca)

14/10 - Avital meets Avital

14/10 - W.A.Mozart: Ο μαγικός αυλός 

18/1030ό Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου – Τελετή έναρξης Α

Προβολή της βωβής ταινίας «Intolerance» (1916) του D. W. Griffith με συνοδεία ζωντανής μουσικής σε μουσική σύνθεση Νίκου Πλάτανου

21/10Ο Μαρτίνος Τιρίμος παίζει Debussy - Έργα για πιάνο του Claude Debussy

25/10Μεσοπόλεμος: έργα για σαξόφωνο και πιάνο - Έργα Paul Creston, Erwin Schulhoff, Rudy Wiedoeft, George Gershwin, Kurt Weill, Jean Matitia

27 & 29/10 Sondheim: Σουήνυ Τοντ (Μεταφρασμένο στα ελληνικά) 

30/10 - L.v. Beethoven: Λεονόρα (σε συναυλιακή μορφή)

 

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

2/11Sondheim: Σουήνυ Τοντ (Μεταφρασμένο στα ελληνικά)

2/11Saint-Colombe και Marin Marais, Δάσκαλος και μαθητής 

6 και 8/11 - W. A. Mozart - 4 Κοντσέρτα, 4 ελληνίδες σολίστ

11 και 12/11Συμφωνικό ροκ εμπνευσμένο από τους Abba & τους Queen

13/11 - Ρεσιτάλ για 2 βιόλες ντα γκάμπα

15/11Balkan Project: Γυναίκες στη σύγχρονη μουσική - Έργα Zeynep Gedizlioglou, Diana Rotaru, Milica Djorjevic, Λίνας Τόνια, Darija Andovska και Alexandra Karastoyanova

16/11 - Goldman – S. Sondheim: Follies

18/11Τα Χάλκινα της Γουμένισσας 

18/11Th. Adès: Ο εξολοθρευτής άγγελος

23, 24, 25/11 Ευριπίδης Λασκαρίδης: Τιτάνες

24 και 25/11Claudio Monteverdi: Ορφέας

25/11 - Φιλαρμονική Εταιρεία «Μάντζαρος»: Αφιέρωμα στον Σπύρο Σαμάρα

26/11Κυριακή πρωί στο Μέγαρο: Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας

27/11 Σονάτες για τσέλο και μπάσο κοντίνουο από την μπαρόκ Ιταλία

29/11 - H Μουσική απέναντι στο Ναζισμό

30/11 - Antonio Meneses - Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

 

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

2/12 - Ρεμπέτικα… revisited!

7/12 - Ρεσιτάλ πιάνου της Νεφέλης Μούσουρα - Έργα Soler, Mozart, Mendelssohn, Albeniz, Ρ. Κυριακού, Liszt

7/12 - Bean & Cl. Coleman: Young Marx

11/12 - Νίκος Πλατύραχος «Χωρίς Φωνές»

13/12 King's College Choir - Stephen Cleobury, director

20/12 - S. Bach: Το Ορατόριο των Χριστουγέννων

20-30/12 - Ο Καρυοθραύστης του Γιούρι Γκριγκορόβιτς

21 και 22/12 - Γιάννης Μαρκόπουλος: Τα κάλαντα

26/12 - Ουρανία Γκάσιου, ρεσιτάλ Εκκλησιαστικού Οργάνου

27 και 28/12 - Μάριος Φραγκούλης: In the mood

30/12 - Εορταστικό Γκαλά με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

 

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

11/1/18 - Δύο Έλληνες στο Παρίσι του 19ου αιώνα

12/1/18 - Duo Halacz

13/1/18 - Τα Επτάνησα πάντα τραγουδούν - Η μαγεία της επτανησιακής μουσικής από χορωδίες του Ιονίου

15/1/18 - Η Εύα - πλάσμα της πένας του Αδάμ - Μια βραδιά τραγουδιού με τη Λένια Ζαφειροπούλου και τον Αντρέι Χόβριν στο πιάνο

17/1/18 - Η Λήδα και ο κύκνος - Καλλιόπη Βέτα και Τάσης Χριστογιαννόπουλος, τραγούδι

20/1/18Θοδωρής Οικονόμου

22/1/18 - Ο Ravel στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο

26/1/18Λένα Πλάτωνος

27/1/18 - Θύμιος Ατζακάς: Udopia

27/1/18 - Giacomo Puccini: Tόσκα 

28/1/18 Κυριακή πρωί στο Μέγαρο: Γνωρίστε την Ορχήστρα!

30/1/18 - Η Δήμητρα Γαλάνη και το Chronos project συναντούν τους ΤΑΚΙΜ 

 

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

1/2/18Περικλής Κούκος: Για πνευστά 

10/2/18- Donizetti: Το ελιξίριο του έρωτα

10/2/18 - Aquarelle Guitar Quartet - Αφιέρωμα στο Roland Dyens

10/2/18 - Dancing on the ceiling… ως το πρωί - Δημήτρης Καλαντζής, Big Band, Ορχήστρα της ΕΡΤ

10/2/18Πρωτάθλημα Beatbox under 18 - Προκριματική φάση του πρωταθλήματος Beatbox για νέους κάτω των 18 ετών. Ο τελικός θα διεξαχθεί στο πλαίσιο του Κυριακάτικου πρωινού «Beatbox για όλους!» στις 11 Φεβρουαρίου 2018.

11/2/18Κυριακή πρωί στο Μέγαρο: Beatbox για όλους! 

12/2/18 - IZENA-non-KAIΑ - Ιαπωνικοί παραδοσιακοί χοροί Ryukyu από την Οκινάουα

14/2/18 Hommage à l’ amour – Ερωτικά τραγούδια της Αναγέννησης - Ένα αφιέρωμα στην Αναγέννηση με τραγούδια για τον έρωτα από την Ισπανία, τη Γαλλία, τις Κάτω Χώρες, την Αγγλία και την Ιταλία.

15/2/18 - Masterclass Κέντρου Παλαιάς Μουσικής του Ωδείου Αθηνών

16/2/18- Αναζητώντας το Ρεμπέτικο στον 21ο αιώνα

21/2/18 - Μυστικοί διάλογοι - Έργα Γιώργου Απέργη, Salvatore Sciarrino, Christian Winther  Christensen

23/2/18 Μίκης Θεοδωράκης: Πνευματικό Εμβατήριο & Ρωμιοσύνη - Πνευματικό εμβατήριο, σε ποίηση Άγγελου Σικελιανού & Ρωμιοσύνη, σε ποίηση Γιάννη Ρίτσου

24/2/18 - Puccini: Λα Μποέμ

28/2/18Περικλής Λιακάκης «X_isTense» - Όπερα τσέπης του Περικλή Λιακάκη  σε παγκόσμια πρεμιέρα

 

ΜΑΡΤΙΟΣ

1/3/18 - Ex Silentio «Λήθη – Bid me to live»

2/3/18 Ο Χρυσοθήρας του Charlie Chaplin (προβολή με ζωντανή μουσική). Το κλασικό αριστούργημα του βωβού κινηματογράφου (1925) επενδύθηκε από μουσική το 1942 από τον ίδιο τον Charlie Chaplin, ο οποίος έγραψε, με τη βοήθεια του Max Terr και ενορχηστρωτών, το μουσικό σκορ της ταινίας.

5/3/18 - Ρεσιτάλ πιάνου της Χαράς Ιακωβίδου - Έργα Debussy, Dutilleux, Ravel

6, 7, 12, 13, 19 & 20/3/18 - Ντμίτρι Σοστακόβιτς Allegria, έργο 147 - Joël Jouanneau, «Allegria opus 147 – το τελευταίο μάθημα»

7/3/18 - Ξένια Σιμόνοβα: Μαγεύοντας με την άμμο, τη ζωγραφική και τη μουσική

7 & 8/3/18Φιλαρμονική της Γαλλικής Ραδιοφωνίας -Έργα Cl. Debussy, S. Rachmaninoff, J. Sibelius, Berlioz, M. Ravel, C. Franck

10/3/18 - Gioachino Rossini: Σεμίραμις

14/3/18Σωκράτης Σινόπουλος: Χρωματίζοντας τους ανέμους

16-17/3/18Breaking Art: Masterclass χορού και μουσικής 

17/3/18 - Αφιέρωμα στον Roland Dyens -Έργα Arvo Pärt και Roland Dyens για σόλο κιθάρα και ορχήστρα εγχόρδων

17/3/18 - Hats off to Led Zeppelin -Αφιέρωμα στο μυθικό ροκ συγκρότημα 

18/3/18 - Κυριακή πρωί στο Μέγαρο: «Νίκος Γκάτσος, με τον ήλιο γείτονα»

20/3/18Εαρινές εικόνες: ελληνίδες συνθέτριες στον 21ο αιώνα - Έργα Μαρίας Δαγαλάκη, Φανής Κοσώνα, Μαρίας-Χριστίνας Κριθαρά, Εσθήρ Λέμη, Ασπασίας Νασοπούλου και Καλλιόπης Τσουπάκη (όλα σε πρώτη εκτέλεση)

27/3/18Τρεις Ελληνίδες συνθέτριες - Έργα Μαριώς Φοσκαρίνας – Δαμασκηνού, Ρένας Κυριακού, Ελένης 

28/3/18 - Ρεσιτάλ πιάνου της Ναταλίας Μιχαηλίδου - Έργα Debussy, Roussel, Fauré, Ravel

29/3/18 - Έμμελα θεία πάθη

29 και 30/3/18Αλκίνοος Ιωαννίδης: Τρίπτυχο

31/3/18A. Mozart: Έτσι κάνουν όλες

 

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

3/4/18 - Messiaen: 20 βλέμματα πάνω στο θείο Βρέφος - Olivier Messiaen, Vingt Regards sur l’Enfant Jésus, για σόλο πιάνο

4/4/18 - Αφιέρωμα στον Leonard Bernstein - Yoav Talmi, Elegy for accordion, timpani and strings «Dachau Reflections», Leonard Bernstein, Chichester Psalms, Leonard Bernstein, Kaddish (Συμφωνία αρ. 3)

14/4/18  Verdi: Λουίζα Μίλερ

16/4/18  - Φιλαρμονική της Χανγκτσόου - Μια από τις καλύτερες ορχήστρες της Κίνας στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής της περιοδείας.

17/4/18 - Ο Σκαλκώτας, ο Μεσοπόλεμος και η τζαζ -Έργα Σκαλκώτα, Stravinsky, Schulhoff, Antheil, Weill, Γ. Κωνσταντινίδη 

19/4/18 - Νίκος Σκαλκώτας: Κουαρτέτα εγχόρδων

21/4/18  - Βαγγέλης Μπουντούνης, 100 κιθάρες - Έργα Μάνου Χατζιδάκι & Μίκη Θεοδωράκη

23/4/18  Αρμονίες μνήμης - Έργα Antonio Soler, John Field, Isaak Albeniz, Helvi Leiviska, Clara Schumann, Felix Mendelssohn-Bartholdy, J.S. Bach/F. Busoni, E. Chabrier, Ρένας Κυριακού

 

ΜΑΪΟΣ

3/5/18 - Σύνολο Φεστιβάλ Ιονίων - Έργα Paul Hindemith, Maurice Ravel, Alban Berg

9/5/18 - Ταξιδεύοντας από το Μπαρόκ στην Jazz - Οι fusion κιθάρες του Τηλέμαχου Μούσα συναντούν την φωνή της Νάσιας Γκόφα & το μουσικό πριόνι του Νίκου Γιούσεφ σε ένα ταξίδι από το Μπαρόκ έως τη Jazz.

12/5/18- Εργαστήριο Σύνθεσης για νέους συνθέτες -Το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών διοργανώνει Εργαστήριο Νέων Συνθετών, το οποίο θα διαρκέσει από τις 7 ως τις 12 Μαΐου 2018, οπότε και θα ολοκληρωθεί με παρουσίαση των έργων σε συναυλία.

22/5/18Συμφωνική Ορχήστρα της Πράγας, Petr Altrichter - Έργα L. Janacek, A. Dvorak, B. Smetana

 

 

 

Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση

Η Στέγη για άλλη μια χρονιά φιλοξενεί μια πανδαισία θεατρικών, χορευτικών, μουσικών και κινηματογραφικών παραστάσεων αλλά και διαλέξεων. Αναλυτικά το πρόγραμμα του 2017-2018 έχει ως εξής:

 

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2017

20.10.2017 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 Marc Ribot & The Young Philadelphians

 

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2017

3.11.2017 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 Μετασχηματισμοί | Ένα διαφορετικό χειμωνιάτικο ταξίδι Το Ελληνικό Σχέδιο

7-12.11.2017 | ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΟΥΣΙΚΗΣ / ΛΕΞΕΙΣ & ΣΚΕΨΕΙΣ | Στη Στέγη & στο κέντρο της πόλης Enter Afrofuturism

9.11.2017 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 Sun Ra Arkestra

24-25.11.2017 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Μικρή Σκηνή | 21:00 Tourbillions - Γιώργος Απέργης

 

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2017

7-9.12.2017 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Μικρή Σκηνή 7ο Πανόραμα Ελληνικής Τζαζ

15 & 16.12.2017 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 Το Βιβλίο της Ανησυχίας - Michel van der Aa - Ergon Ensemble 22 &

23.12.2017 | ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ | Κεντρική Σκηνή | 18:00 «Να τα πούμε;» - Το Ελληνικό Σχέδιο / Κύκλος το Ελληνικό τραγούδι

28-30.12.2017 | ΜΟΥΣΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 Το τραγούδι του Roland - Wael Shawky Διεθνής Συμπαραγωγή

 

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2018

11.1.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Μικρή Σκηνή | 21:00 Gareth Davis & Frances-Marie Uitti

24.1.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Μικρή Σκηνή | 20:00 Μετασχηματισμοί - Το Ελληνικό Σχέδιο

24.1 & 31.1 & 13.2.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Πάντειο Πανεπιστήμιο | 20:30 Μια γέφυρα μουσικής πάνω από τη Συγγρού, Vol. 3

 

Φεβρουάριος 2018

10.2.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 Σκηνοθετημένη νύχτα (Staged Night) - Simon Steen-Andersen

21-27.2.2018 | ΧΟΡΟΣ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 Xenos - Akram Khan Παγκόσμια Πρεμιέρα/ Διεθνής Συμπαραγωγή

 

Μάρτιος 2018

4.3.2017 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Σε όλους τους χώρους της Στέγης Open Day: Μάης '68

6 & 7.3.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 Μουσικά Soundtracks - Δημήτρης Παπαδημητρίου

15.3.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Μικρή Σκηνή | 21:00 Dans Les Arbres

 

Απρίλιος 2018

19-22.4.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Εντός & εκτός Στέγης Borderline Festival 2018

19.4.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 Ηχώ και Νάρκισσος - Medea Electronique

 

Μάιος 2018

2-16.5.2018 | ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ Fast Forward Festival 5

18-20.5.2018 | ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ | Κεντρική Σκηνή & Μικρή Σκηνή Big Bang Festival 4

19.5.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Κεντρική Σκηνή | 20:30 The Brad Mehldau Trio

24.5.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Μικρή Σκηνή | 21:00 Tinos World Music Festival: Pre-festival concert στη Στέγη

 

Ιούνιος 2018

1-3.6.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Αρχαία Μεσσήνη Tuned City – Αρχαία Μεσσήνη

7-9.6.2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Μικρή Σκηνή Πανόραμα Ελληνικής Τζαζ - New Generation 5

ΑΝΟΙΞΗ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2018 | ΜΟΥΣΙΚΗ | Εκτός Στέγης Ώτων Project - ARTéfacts ensemble - Ventus ensemble 

 

 

Gazarte

Το Gazarte έχει ανακοινώσει ως τώρα μόνον δυο καλλιτέχνες αλλά αρκούν, τόσο λόγω της δυναμικότητάς τους όσο και της ιδιαιτερότητας του concept των παραστάσεών του. Από τη μια ο Αλκίνοος Ιωαννίδης που θα ανέβει στη σκηνή για 2 Παρασκευές 20 & 27/10 κι από την άλλη η Ελευθερία Αρβανιτάκη που θα βρεθεί στο Gazarte στα τέλη του Οκτωβρίου, για 3 μόνο παραστάσεις. Η είδηση όμως δεν βρίσκεται στον αριθμό των εμφανίσεών της, αλλά στο ότι θα μοιραστεί τη σκηνή με 2 μόνο μουσικούς. 

 

 

Half Note Jazz Club

Το Half Note Jazz Club, το ιστορικό στέκι της πόλης για την jazz, το blues, τις ethnic και world μουσικές ανοίγει για άλλη μια χρονιά τις πόρτες του έχοντας ένα πλούσιο πρόγραμμα. Αναλυτικά:

 

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ:
Παρασκευή 6 έως Δευτέρα 9 Οκτωβρίου: IASIS & FRIENDS Special Guests: ΟΡΦΕΑΣ ΠΕΡΙΔΗΣ, ΕΛΛΗ ΠΑΣΠΑΛΑ, ΜΑΡΙΝΑ ΣΑΤΤΙ
Παρασκευή 13 έως Δευτέρα 16 Οκτωβρίου: ΜΟΝΙΕ & ΜΟΝΙΕ CONNIENTE
Παρασκευή 20 έως Δευτέρα 23 Οκτωβρίο: WALLACE RONEY QUINTET
Today’s…“Man with the Horn”
Παρασκευή 27 έως Δευτέρα 30 Οκτωβρίου: ΠΕΤΡΟΛΟΥΚΑΣ ΧΑΛΚΙΑΣ & ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Αυθεντικό ηπειρώτικο γλέντι με τον master του κλαρίνου!

 

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ:
Παρασκευή 3 έως Δευτέρα 6 Νοεμβρίου: MARTHA HIGH  & THE SOUL COOKERS Η soul diva και μούσα του James Brown!

Παρασκευή 10 έως Δευτέρα 13 Νοεμβρίου: Dr. LONNIE SMITH TRIO
Ο θρυλικός «γιατρός» της καρδιάς μας επιστρέφει στο Half Note! 
Σάββατο 18 έως Τρίτη 21 Νοεμβρίου: MELINGO Ο Αργεντίνος δανδής του tango!

Παρασκευή 24 έως Δευτέρα 27 Νοεμβρίου: CHARMIN MICHELLE QUINTET. Μια εξαιρετική κυρία της jazz αφιερώνει στη Billie.

 

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ:
Παρασκευή 1 έως Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου: ALICIA MARQUEZ & RAMON MARTINEZ Y GRUPO
Flamenco fuego από ην καρδιά της Ανδαλουσίας
Παρασκευή 8 έως Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου: NINE BELOW ZERO

Παρασκευή 15 έως Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου: CHICO FREEMAN TRIO
Πέμπτη 21 έως Τετάρτη 27 Δεκεμβρίου: SUGARPIE & THE CANDYMEN
Πέμπτη 28 Δεκεμβρίου 2017 έως Πέμπτη 4 Ιανουαρίου 2018: THE SU’SIS

 

ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΣΤΟ HALF NOTE:
Από 5 Νοεμβρίου και κάθε Κυριακή στις 6 το απόγευμα: HAPPY OPERA

 

 

Fuzz Club

To Fuzz είναι ένας χώρος -σημείο αναφοράς- για τη ροκ και την εναλλακτική μουσική σκηνή κι έχει ήδη ανακοινώσει τα πρώτα ονόματα και σχήματα που θα φιλοξενήσει φέτος στη σκηνή του.

 

30/9 Grand Magus

14/10 All Star's - 80's 90's 00's

3/11 Austra

4/11 The Dream Syndicate + Dustbowl

24/11 The Underground Youth + Road Miles

25/11 Gramatik

24/1/18 Iced Earth

27/1/18 Fates Warning

 

 Gagarin

To Gagarin συμπληρώνει 15 χρόνια λειτουργίας κατά τη διάρκεια των οποίων έχουν περάσει από τη σκηνή του σημαντικά ονόματα της διεθνούς μουσικής σκηνής και του ελληνικού χώρου, ενώ εχει φιλοξενήσει και διάφορα κινηματογραφικά φεστιβάλ.

 

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

5/10 The Big Nose Attack vs The Noise Figures 

6/10 ACID BABY JESUS + Dollkraut + Man Duo + The Voyage Limpid Sound

9/10 Gimme Shelter Film Festival: David Bowie Is

14/10 All Them Witches + Deaf Radio

16/10 Gimme Shelter Film Festival: I Put A Spell On Me + Crossfire Hurricane

20/10 Hanni El Khatib

21/10 C-LOUD FEST: Keep Shelly In Athens - Monsieur Minimal - Papercut - Playground theory

23/10 Gimme Shelter Film Festival: Desert Age 

28/10 The Fuzztones

30/10 Gimme Shelter Film Festival: Scorpions, Forever and A Day

31/10 Princess Nokia 

 

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

3/11 Ex Eye 

4/11 Under The Pagan Moon 
10/11 Kamelot 
11/11 Σπυριδούλα: 40 χρόνια ALive! 
23-26/11 ΑΝ club 30th anniversasy – Gagarin 205 15th anniversary: 4 days of celebration! 

 

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

8/12 Coldcut 
9/12 The Psycho Realm 20th Year Anniversary 
15/12 Wolves In The Throne Room
16/12 Firewind + Rage + Nightrage 

 

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2018

27/2 $uicideboy$ 

 

ΜΑΪΟΣ 2018 

25/5 Up The Hammers Festival XIII 

 

 

Piraeus 117 Academy

Το Piraeus 117 Academy, ο μεγάλος συναυλιακός χώρος επί της Πειραιώς έχει και φέτος ένα πρόγραμμα με ηχηρά ονόματα της ελληνικής και παγκόσμιας μουσικής σκηνής.

 

21/10 You Me At Six

4/11 Dubioza

25/11 Μωρά στη Φωτιά

8/12 Need, Poem & Tardive Dyskinesia

9/12 Λευκή Συμφωνία

15/12 Kaleo

16/12 Βέβηλος

 

 

Σταυρός του Νότου

Η Κεντρική Σκηνή ανοίγει στις 14/10 με τη Νικόλ Σαραβάκου, την καλλιτέχνιδα που «έκλεισε» την περασμένη σεζόν τη συγκεκριμένη σκηνή. Ακολουθούν οι ΜΠΛΕ στις 21 & 28/10.

 

Ο Νοέμβριος επιφυλάσσει την πρώτη έκπληξη που δεν είναι στην ανακοίνωση των παραστάσεων του Σωκράτη Μάλαμα, αλλά στο ότι έπειτα από 11 χρόνια, ο αγαπημένος τραγουδοποιός επιστρέφει στις Δευτέρες, (μέρα την οποία ο Σταυρός του Νότου ξαναέκανε θεσμό μετά από πολλά χρόνια).

 

Παρασκευές ο Παύλος Παυλίδης και οι B-movies από 3/11, Σάββατα ο Μίλτος Πασχαλίδης από 4/11 και Κυριακές ο Γιάννης Κότσιρας.

 

Το Club εξακολουθεί να είναι από τη μία η σκηνή που δίνει χώρο στα νεότερα ονόματα και σχήματα, αποτελώντας ένα φυτώριο καλλιτεχνών, αλλά και η σκηνή που η Houseband -η σταθερή μπάντα του Σταυρού του Νότου- ανανεώνει για άλλη μια φορά το χειμερινό ραντεβού της με το κοινό.

 

Οι 1550 έκαναν την επίσημη έναρξη το Σάββατο 23/9 (και κάθε Σάββατο), ο Αντώνης Βλάχος & The Houseband έρχονται από 2/10 και κάθε Δευτέρα, η Παυλίνα Βουλγαράκη και οι «Μωβ Καληνύχτες» παίρνουν σειρά για τις Παρασκευές 6,13,20 & 27/10, ο Βασίλης Ράλλης με το Πειρατικό στις 11/10 και ο Άκης Θεοτοκάτος (Jamoan) στις 26/10.

Το Plus κρατάει τον πολυσυλλεκτικό του χαρακτήρα ξεκινώντας τα Σάββατα 7 & 14/10 με το Χάρη Μακρή και τη Μάγδα Βαρούχα, σκυτάλη παίρνουν οι Bandallusia στις 13/10, Θοδωρής Κοτονιάς και Σαββέρια Μαργιολά τις Παρασκευές από 20/10, Γιώργος Ζερβάκης στις 21/10,  Σοφία Παπάζογλου στις 22 & 29/10, ενώ αναμένεται το Δεκέμβρη και το σχήμα των Ορφέα Περίδη – Λιζέτας Καλημέρη.

 

Περιμένουμε την επίσημη ανακοίνωση για το ποιες σκηνές και πότε θα φιλοξενήσουν τον Λεωνίδα Μπαλάφα, τους Χρήστο Θηβαίο & Μαρία Παπαγεωργίου, αλλά και τους Υπόγεια Ρεύματα, Kίτρινα Ποδήλατα και Kollektiva.

 

 

 

Passport

Tο Upstairs κάνει την επίσημη έναρξή του το Σάββατο 21/10 με τους Δώρο Δημοσθένους & Λένα Κιτσοπούλου, που θα βρίσκονται σε αυτή τη σκηνή και στις 28/10 και 4/11. Βασίλης Προδρόμου και Ανατολή Μαργιολά τα απογεύματα της Κυριακής από 22/10, Αγγελική Τουμπανάκη τις Πέμπτες του Νοέμβρη,  Πέννυ Μπαλτατζή τις Παρασκευές 27/10, 3 & 10/11, Μαρίζα Ρίζου τα Σάββατα 11, 18 & 25/11, 2 & 9/12, ενώ τις Δευτέρες 6 & 13/11 θα δούμε τη νεαρή Δήμητρα Σελεμίδου.

 

Τον Δεκέμβριο έχουμε:

Γιώργο Ανδρέου, Γιώργο Καζαντζή και Κορίνα Λεγάκη τις Δευτέρες 4, 11 & 18/12, Κυβέλη Καστοριάδη τις Πέμπτες 21 & 28/12 τους Ιmam Baildi για όλες οι Παρασκευές ενώ η Γιώτα Νέγκα να αναλαμβάνει την εορταστική περίοδο με παραστάσεις στις 16, 23, 24, 30 & 31/12, με το σχήμα να παίζει και ανήμερα των Φώτων, ολοκληρώνοντας τις εμφανίσεις στις 13/1.

 

Στην Κεντρική Σκηνή έχουν ανακοινωθεί οι Razastarr στις 4/11, ενώ περιμένουμε τις λεπτομέρειες της επανόδου του Φοίβου Δεληβοριά στη σκηνή του Κεραμεικού από το 2018.

 

 

 

Γυάλινο Μουσικό Θέατρο

Το Γυάλινο Μουσικό Θέατρο, συμπληρώνει φέτος 20 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας και συνεχούς δημιουργίας και το γιορτάζει με μια 3ήμερη γιορτή, 9, 10 & 11 Οκτωβρίου και 80 Καλλιτέχνες που  ξαναπαίζουν στο ΓΥΑΛΙΝΟ. Πέραν του εορτασμού, το Γυάλινο Μουσικό Θέατρο έχει ανακοινώσει τα πρώτα σχήματα και παραστάσεις που θα φιλοξενήσει στην Κεντρική και Παιδική Σκηνή καθώς και στο UpStage.

 

Κεντρική Σκηνή:

Από 14/10 και κάθε Σάββατο: "Γυναίκες", η περσινή επιτυχημένη μουσικοθεατρική παράσταση, σε κείμενο της Αναστασίας Μουτσάτσου και σκηνοθεσία της Ελένης Γκασούκα ξανανεβαίνει στη σκηνή. Παίζουν οι: Φωτεινή Βελεσιώτου, Αναστασία Μουτσάτσου και Μυρτώ Αλικάκη.

 

Από 30/10 και κάθε Δευτέρα και Τρίτη: "Monty Python's Spamalot", ένα μιούζικαλ βασισμένο στην ταινία των Μόντυ Πάιθον "Monty Python and the Ηoly Grail", σε μετάφραση & σκηνοθεσία Άγγελου Κλωνάρη.

 

Παιδική Σκηνή:

Από 15/10, η παιδική παράσταση "Στο Δάσος των Γκριμμ", σε κείμενο και σκηνοθεσία Ντίνας Σταματοπούλου και πρωτότυπη μουσική του Κωστή Μαραβέγια.

 

UpStage:

13 & 20/10: "Τhe Vaudeville Project"

14 & 21/10: "Ταξίδι στο Strombolicchio"

27/10: "Δυτικά απ' τ' Αϊβαλί"

28/10: "40+ The Band"

 

Από αρχές Σεπτεμβρίου συνεχίζονται με εντατικό ρυθμό οι προετοιμασίες για το ανέβασμα του musical «FAME» στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο σε σκηνοθεσία - προσαρμογή Αλέξανδρου Ρήγα. Η παράσταση αναμένεται τη χειμερινή περίοδο 2017-18.

 

 

Κύτταρο Live Club

Το Κύτταρο, μία από τις παλαιότερες μουσικές σκηνές, στήνει για άλλη μια φορά το πρόγραμμά του με ροκιά, νοσταλγία και Τζίμη Πανούση. Αναλυτικά:

 

29/9: Hybrid Festival

30/9: HELP! A Beatles tribute live

7, 13 & 14/10: Λάκης Παπαδόπουλος, Γιάννης Γιοκαρίνης, Νίκος Ζιώγαλας & Γιάννης Μηλιώκας

20/10: Say Hello 2 Heaven - A Tribute Concert To Chris Cornell

21/10: The Souljazz Orchestra [CAN] + Afrodyssey Orchestra [GR]

27/10: Blues Wire, Ζωρζ Πιλαλί & Soufra Band, Vavoura Band & Special Guest: Nick Dounoussis

29/10: Merciless - Amken 

3/11 και κάθε Παρασκευή & Σάββατο (πλην 17/11): Τζίμης Πανούσης "Όλοι οι χαζοί μπορούμε"

12/11: Threshold

8 & 9/12: Into Battle festival vol.1

15/12: Disharmony - Spitfire - Wardrum

16/12: Η γιορτή για τον Rory Gallagher-Band of Friends

 

 

 

Ρυθμός Live Stage

Ο Ρυθμός στην Ηλιούπολη ανοίγει τις πόρτες του για 8η χρονιά με το ποδαρικό να ανήκει στους Γιώργο Μιχαήλ, Μιχάλη Βαβλιάρα και Σοφία Γεωργαντζή την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου. Ακολουθούν οι Χριστίνα Μαραγκόζη, Λάμπρος Καρελάς και Χρήστος Γιαννόπουλος τα Σάββατα 30/9, 7 & 14/10 και οι Μάκης Σεβίλογλου, Δημήτρης Τριανταφυλλίδης & Απόστολος Βαγγελάκης τις Παρασκευές από 13/10. Το Νοέμβριο αναμένεται να δούμε στη σκηνή τον Μπάμπη Τσέρτο.

 

 

 

Σφίγγα

Η Σφίγγα επανέρχεται με ένα πρόγραμμα που περιέχει κατά κύριο λόγο νέους δημιουργούς. Η σεζόν ανοίγει το Σεπτέμβριο με την παράσταση του Αντώνη Αθανασίου το Σάββατο 30/9. 

 

Τον Οκτώβριο ακολουθούν οι:

6/10: Ευδοκία Ράπτη

7 & 14/10: Γιάννης Μαθές & Μάνος Σαγκρής

11/10: Πάρις Παρασχόπουλος 

12/10: και κάθε Πέμπτη έως και 30/11: Χρήστος Θεοδώρου 

13/10: Δημήτρης Βούτσας και Πολυξένη Καράκογλου 

15/10: Μαρία Ραφαέλα 

20 & 27/10: Δημήτρης Υφαντής και ο Haig Yazdjian 

21 & 28/10, 4 & 11/11: Ρίτα Αντωνοπούλου 

22/10: Garaz Band

24 & 31/10: Χρήστος Νινιός και στις

25/10: Παναγιώτης Κελάνδριας 

 

Νοέμβριος:

3 & 10/11: Ελένη και Σουζάνα Βουγιουκλή 

5/11 και για όλες τις Κυριακές του Νοεμβρίου: "Χιώτη, μάμπο" με τους Αλίκη Ζαχαροπούλου, Νικόλας Παπακωνσταντίνου, Ελεάννα Φινοκαλιώτη κ.α.

6/11 και για όλες τις Δευτέρες του Νοεμβρίου και του Δεκεμβρίου: Σταμάτης Κραιυνάκης και Σπέιρα-Σπείρα

7/11 και για όλες τις Τρίτες του Νοεμβρίου: Ελένη Καρακάση

24/11, 1 & 8/12: Σταύρος Σιόλας

 

Δεκέμβριος:

13/12 και κάθε Τετάρτη: η Λίνα Νικολακοπούλου, σε βραδιές λόγου και μουσικής μαζί με τους: Αργυρώ Καπαρού, Θοδωρή Βουτσικάκη, Γιάννη Παλαμίδα και το μουσικό σχήμα ΚουARTέτο.

15, 22 & 29/12 και 5/1: Κώστας Χατζής

 

Το 2018 αναμένουμε τους Πάνο Κατσιμίχα (20-27/1, 3-10/2), την τετράδα Νίκου Ζιώγαλα, Γιάννη Γιοκαρίνη, Γιάννη Μηλιώκα και Λάκη Παπαδόπουλο (17-24/2, 3-10/3) και τον Χρήστο Παπαδόπουλο (17,24,31/3).

 

 

Διογένης Studio

Το Διογένης Studio αλλάζει και διαμορφώνεται αναλόγως ώστε να υποδεχθεί στα τέλη του Νοεμβρίου και για κάθε Σάββατο, τη Νατάσσα Μποφίλιου.

 

 

Άνοδος

Η Άνοδος θα φιλοξενήσει τις Παρασκευές του Νοεμβρίου τον Πάνο Μουζουράκη και τα Σάββατα τον Κωστή Μαραβέγια, ενώ από το 2018 αναμένεται να ξεκινήσει παραστάσεις η Ελεονώρα Ζουγανέλη.

 

 

Ακτή Πειραιώς

Στην Ακτή συναντιούνται φέτος -μετά από 10 χρόνια- ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Δημήτρης Σταρόβας και ο Γιάννης Ζουγανέλης. Μαζί τους οι: Μιρέλα Πάχου, Φρόσω Στυλιανού & Steve Tesser.